Biologie la Liceu. PMP pentru afectarea sistemului respirator plan de lecție de biologie (clasa a VIII-a) pe tema 1 ajutor pentru afectarea plămânilor

Subiectul lecției: Primul ajutor pentru leziuni respiratorii

Scopul lecției: să prezinte elevilor posibile încălcări respiraţie; explica tehnicile de prim ajutor pentru insuficienta respiratorie, indicatiile respiratiei artificiale, succesiunea actiunilor in metodele de resuscitare si conditiile de utilizare a acesteia.

Echipament: proiector multimedia, păpuși de prim ajutor, foi de control.

Tip de lecție: lecție aplicație practică cunoştinţe.

În timpul orelor:

I. Moment organizatoric (1 min.)

II. Actualizarea cunoștințelor de bază (10 min)

Studiu.

1. Gripă 2. Bronșită 3. Astm bronșic 4. Infecții respiratorii acute 5. Tuberculoză 6. Cancer pulmonar

III. Învățarea de materiale noi (15 min)

1. Diapositiva 1 a subiectului lecției

2. Obiectivele lecției slide 2

Ce crezi că poate cauza probleme de respirație? Raspunde elevul

3. Cauzele problemelor respiratorii slide 3

4. PMP

Îndepărtarea unui corp străin din tractul respirator folosind manevra Heimlich slide 4.5

slide 6,7,8,9

Secvența ventilației artificiale slide 10

Trebuie să ne amintim! Slide 11

  • Ventilația artificială se realizează atunci când respirația este dificilă.
  • Se efectuează masaj cardiac indirect dacă pulsul nu poate fi simțit.

III. Munca practica(10 minute)

Lucrați în grupuri. slide 12

Determinați tipul de insuficiență respiratorie folosind cardul. Acordați primul ajutor victimei.

Cardul nr. 1.

Lampa lui Petya a încetat să funcționeze, așa că a decis să o repare singur. În același timp, am uitat să scot lampa din priză. A deșurubat becul și a început să inspecteze firele, atingând firul. Petya și-a pierdut cunoștința. Pulsul abia era palpabil.

Ce s-a întâmplat?

Care sunt acțiunile tale?

Cardul nr. 2.

Micuța Olya s-a jucat cu un set de construcție. Deodată, fata a început să se sufoce.

Ce s-a întâmplat?

Care sunt acțiunile tale?

Ce concluzii și sfaturi se pot trage din analiza acestei situații?

Cardul numărul 3.

Prietenul Oleg mânca cireșe în timp ce spunea o glumă și râdea. Deodată a început să se sufoce.

Ce s-a întâmplat?

Care sunt acțiunile tale?

Ce concluzii și sfaturi se pot trage din analiza acestei situații?

Cardul nr. 4

Adolescenții au mers să înoate în râu. Brusc, Vasya a dispărut sub apă. A fost tras la țărm, nu erau semne de viață.

Ce s-a întâmplat?

Care sunt acțiunile tale?

Ce concluzii și sfaturi se pot trage din analiza acestei situații?

Cardul nr. 5

În timpul unei furtuni, oamenii au fost loviți de fulgere. Fata a căzut inconștientă.

Ce s-a întâmplat?

Care sunt acțiunile tale?

Ce concluzii și sfaturi se pot trage din analiza acestei situații?

IV. Autoanaliză a muncii de grup. (5 minute)

Notare.

Consolidare. (3 min)

Reflecţie. Ce ai învățat care a fost util în clasă astăzi?

Ești mulțumit de munca ta la clasă?

Teme pentru acasă(1 min): Repetați paragrafele 23-28, pregătiți-vă pentru munca de testare

Previzualizare:

Pentru a utiliza previzualizările prezentării, creați-vă un cont ( cont) Google și conectați-vă: https://accounts.google.com


Subtitrările diapozitivelor:

Primul ajutor pentru leziuni respiratorii

Învață tehnici de prim ajutor pentru insuficiența respiratorie Aflați cauzele obstrucției căilor respiratorii; Aflați semnificația și metodele de acordare a primului ajutor îngrijire de urgență; Să se familiarizeze cu tehnicile de masaj cardiac extern și respirație artificială Scopul lecției: Obiectivele lecției:

Cauzele problemelor respiratorii Limba (inconștient) Corp străin - cel mai mult motiv comun obstrucția tractului respirator la copii Trauma - încălcarea anatomiei, sângelui etc. Edem laringian (compresie corzi vocale) cu termică sau arsuri chimice, sufocare Infecție - filme de difterie, ulcere Neoplasme maligne laringe (tumori)

Îndepărtarea unui corp străin din tractul respirator folosind manevra Heimlich Semne: Victima se sufocă (mișcări convulsive de respirație), nu poate vorbi, devine brusc cianotică și își poate pierde cunoștința. Așezați copilul pe antebrațul mâinii stângi și bateți palma mâinii drepte de 2-3 ori între omoplați. Întoarceți copilul cu capul în jos și ridicați-l de picioare.

Prinde victima din spate cu mâinile și strânge-o într-o „lacăt” chiar deasupra buricului, sub arcul costal. Apăsați puternic cu forță - cu mâinile încrucișate într-o „blocare” - în regiunea epigastrică. Repetați seria de presiuni de 3 ori. Femeile însărcinate strâng secțiuni inferioare cufăr. Dacă victima este inconștientă, așezați-vă deasupra șoldurilor și apăsați puternic pe arcurile costale cu ambele palme. Repetați seria de presiuni de 3 ori.

Secvența ventilației artificiale a plămânilor Asigurarea permeabilității căilor respiratorii superioare. Folosind tifon (batistă), îndepărtați mucusul, sângele și alte substanțe din gură folosind o mișcare circulară a degetelor. obiecte străine. Înclinați capul victimei pe spate (Ridicați bărbia în timp ce țineți coloana cervicală.) Nu efectuați acest lucru dacă bănuiți o fractură a coloanei cervicale! Ciupiți nasul victimei cu degetul mare și degetele aratatoare. Folosind un dispozitiv de ventilație pulmonară artificială gura-dispozitiv-gură, sigilați cavitatea bucală și faceți două expirații maxime, netede, în gură. Permiteți două până la trei secunde pentru fiecare expirație pasivă a victimei. Verificați dacă pieptul victimei se ridică când inspiră și cade când expiră.

Reguli pentru masajul cardiac închis (indirect) Determinați locația procesul xifoid, așa cum se arată în imagine. Determinați punctul de compresie două degete transversale deasupra procesului xifoid, strict în centrul axei verticale. Așezați călcâiul palmei pe punctul de compresie. Aplicați compresii strict vertical de-a lungul liniei care leagă sternul de coloana vertebrală. Efectuați compresii fără probleme, fără mișcări bruște, folosind greutatea jumătății superioare a corpului.

Adâncimea de compresie a pieptului trebuie să fie de cel puțin 3-4 cm, 100-110 compresii pe minut. - pentru sugari, masajul se efectuează folosind suprafețele palmare ale degetului doi și al treilea; - pentru adolescenți - cu palma unei mâini; - la adulti accentul se pune pe baza palmelor, degetul mare este indreptat catre capul (picioarele) victimei. Degetele ridicate și nu ating pieptul

Alternați două „respirații” de ventilație pulmonară artificială (ALV) cu 15 presiuni, indiferent de numărul de persoane care efectuează resuscitarea. Monitorizează-ți ritmul cardiac artera carotida, reacția pupilelor la lumină (determinarea eficacității măsurilor de resuscitare). Masajul cardiac închis trebuie efectuat numai pe o suprafață tare!

primul ajutor în caz de vătămare soc electric Asigurați-vă siguranța. Pune-ți mănuși uscate (cauciuc, lână, piele etc.) și cizme de cauciuc. Dacă este posibil, opriți sursa de alimentare. Când vă apropiați de victimă pe pământ, mergeți cu pași mici, nu mai mult de 10 cm. Îndepărtați firul de la victimă cu un obiect uscat, neconductor (băț, plastic). Trageți victima de haine la cel puțin 10 metri de punctul în care firul atinge pământul sau de la echipamentul sub tensiune. Determinați prezența unui puls în artera carotidă, reacția pupilelor la lumină și respirația spontană. Dacă nu există semne de viață, procedați resuscitare cardiopulmonara. Dacă victima își recapătă cunoștința, acoperiți-o și încălziți-o. Monitorizați starea acestuia până la sosirea personalului medical; poate apărea stop cardiac repetat.

Trebuie să ne amintim! Ventilația artificială se realizează atunci când respirația este dificilă sau nu există respirație. Se efectuează masaj cardiac indirect dacă pulsul nu poate fi simțit.

Lucrați în grupuri. Determinați tipul de insuficiență respiratorie folosind cardul. Acordați primul ajutor victimei.

Repetați paragrafele 23-28, pregătiți-vă pentru testul pentru acasă

MULȚUMESC PENTRU ATENȚIE Materialul site-ului http://www.rg.ru/2010/12/25/pomosh.html


În timpul acestei lecții vom învăța cum să acordăm primul ajutor victimelor cu leziuni respiratorii. Aceste cunoștințe vor ajuta la salvarea vieților celor din jurul tău.

Subiect:Sistemul respirator

Lecția: Primul ajutor pentru leziuni respiratorii

Dacă te comporți nepăsător, obiectele mici pot pătrunde în tractul respirator, ceea ce poate cauza dificultăți de respirație. Prin urmare, este necesar să se poată acorda primul ajutor în astfel de situații.

Dacă obiecte străine vă ajung în nas, trebuie să închideți 1 nară și să încercați să suflați cu forța obiectul. Dacă acest lucru nu se poate face, este necesar să duceți victima la camera de urgență.

Orez. 1. Acțiuni dacă un obiect intră în nas

Intrarea particulelor străine în laringe este însoțită de tuse severă. Din acest motiv, are loc îndepărtarea spontană a acestor particule din laringe.

Orez. 2.

Dacă tusea nu ajută, trebuie să loviți puternic victima pe spate, după ce o îndoiți peste genunchi, astfel încât capul să fie cât mai jos. Dacă acest lucru nu ajută, trebuie să suni ambulanță.

Uneori au loc prăbușiri și alte accidente care provoacă leziuni care întrerup fluxul de aer în plămâni. Dacă creierul nu primește suficient oxigen în 2-3 minute, moare.

Ca urmare a unui accident, o persoană își poate pierde cunoștința. Bătăile inimii și respirația i se opresc. Și dacă în 5-7 minute îl restabiliți respirație normalăși puls, persoana va trăi. Pentru a face acest lucru, este necesar să se efectueze respirație artificială și masaj cardiac indirect.

În primul rând, pacientul trebuie așezat pe spate, pe o suprafață dură. Aruncă-i capul pe spate, descheie hainele și expune-i pieptul. Acoperiți-vă nasul sau gura cu tifon și inspirați puternic de 16 ori/min.

Când acordați primul ajutor unei persoane care se înecă, mai întâi trebuie să o eliberați cavitatea bucală din nămol și nisip, iar plămânii din apă. Pentru a face acest lucru, victima este aruncată peste stomac sau genunchi și cu mișcări ascuțite se apasă pe stomac sau îl scutură.

Orez. 3. Primul ajutor pentru o persoană care se îneacă

Dacă inima nu bate, atunci respirația artificială este combinată cu compresiile toracice. Pentru a face acest lucru, apăsați ritmic pe stern de 60 de ori/min. Aerul este injectat la fiecare 5-6 presiuni. Este necesar să vă verificați pulsul periodic. Apariția sa este primul semn al reluării funcției cardiace.

Orez. 4.

Primul ajutor este completat atunci când victima își revine în fire și începe să respire singură.

1. Kolesov D.V., Mash R.D., Belyaev I.N. Biologie 8 M.: Butard

2. Pasechnik V.V., Kamensky A.A., Shvetsov G.G. / Ed. Pasechnik V.V. Biologie 8 M.: Butard.

3. Dragomilov A.G., Mash R.D. Biologie 8 M.: VENTANA-GRAF

1. Kolesov D.V., Mash R.D., Belyaev I.N. Biologie 8 M.: Dropia - p. 153, sarcini și întrebarea 3,4,5,9,10.

2. Ce să faci dacă ești lovit obiect străinîn nas?

3. Cum se efectuează masajul cardiac indirect?

4. Imaginează-ți că ai scos din apă o persoană care se îneacă. Care vor fi următorii tăi pași?

Volkova Tatyana Viktorovna,

profesor de biologie,

specialist de cea mai înaltă categorie nivel superior, Instituția de Stat „Școala Gimnazială Nr. 19 a Departamentului de Educație al Akimat din Kostanay”

Gradul 8

Planul lecției Data

Lecţie biologie

Tema lecției: Capacitatea vitală a plămânilor, măsurarea acesteia. Exerciții de respirație. Primul ajutor pentru afectarea căilor respiratorii: corpi străini în căile respiratorii, înec, sufocare, acoperire cu pământ. Respiratie artificiala si masaj cardiac indirect( flipchart, pagina 60- document Microsoft Birou Cuvânt ).

Obiectivele lecției: formează conceptul de "capacitatea vitală a plămânilor”, introduceți Strelnikova în gimnastica respiratorie și metode de acordare a primului ajutor pentru leziunile respiratorii.

In spate dând o lecție (flipchart, pagina 61) :

Educational: introduce elevii launul dintre principalii indicatori ai stării respiratie externa– Capacitate vitală vitală, spirometru – un dispozitiv pentru măsurarea vitalității vitale, acordați atenție nevoii de cunoștințe și abilități în acordarea primului ajutorcu leziuni ale sistemului respirator;

Educational: a contribui dezvoltarea abilităților de a compara, analiza și trage concluzii adecvate,să aplice cunoștințele dobândite în practică;dezvoltarea abilităților de prim ajutor atunci când este prins corpuri străineîn căile respiratorii, în timpul înecului, sufocării, acoperirea cu pământ;

Educational: a menționa dorință pentru imagine sănătoasă viata, ajuta elevii sa-si dea seama de importanta lor atunci cand acorda primul ajutor unei victime.

Tip de lecție: lecție de biologie folosind tehnologia informației.

Metode de lecție: verbal (căutare parțială, conversație, explicație), problematică, muncă independentă cu material suplimentar, vizual, practic (setarea experimentului).

Forma de studiu: individual, frontal, în perechi și în grup.

Echipament: flipchart, trunchi uman cu organe interne, „Manual electronic de biologie. clasa a VIII-a” (Volkova T.V.,ISBN 978-601-7438-01-2), tabla interactiva, computer, video« Determinarea capacităţii vitale cu ajutorul unui spirometru şiGLX", masa „Respirație artificială și masaj cardiac indirect”„Organe respiratorii”, „Tehnici de respirație artificială”, caietcu sarcini pentru munca individuala editat de Zh. Kurmangalieva,Înmânează.

În timpul orelor .

Chiar în acest moment, când respirăm aici, există care se sufocă.

K. Balmont

Etapa lecției

Conţinut material educațional

MO

FOPD

Pregătire pentru VOUD, UNT

Sarcini pentru dezvoltarea alfabetizării funcționale

Munca corecțională individuală

eu . Org.

moment

Buna baieti! Aşezaţi-vă! Acum întoarceți-vă unul către celălalt și zâmbiți, așa bună dispoziție Vom începe lecția.

Colectie

II . Actualizarea cunoștințelor:

A). Oral:

    Care se schimbă compoziție chimică aer și proprietăți fizice poluarea aerului apare atunci când oamenii stau mult timp în casă?

    Care sunt principalele surse de poluare a aerului din interior?

    Ce boli se pot transmite prin aer?

    Ce măsuri de prevenire a tuberculozei sunt luate în Kazahstan?

    Cum te descurci cu praful din casa ta?

    Ce știi despre gripă?

B). Lucrul cu un caiet cu sarcini pentru munca individuală, editat de Zh. Kurmangalieva, conform opțiunilor:

Opțiunea 1:

Finalizați sarcinile 1 de la pagina 8 și sarcina 3 de la pagina 10.

Opțiunea 2:

Finalizați sarcinile 2 de la pagina 8 și sarcina 4 de la pagina 10.

Frontal

Individual

III .

Motivația

Viața modernă este integral conectat cu transportul, aparatele electrice, nerespectarea regulilor de bază atunci când înotul pe plaje în sezonul de vară și consumul de alimente.

Potrivit medicilor, victimelor li se acordă primul ajutor la fața locului într-un caz din o sută.

Oamenii pur și simplu nu știu ce să facă. Și practica arată că viața victimei depinde adesea de ce fel de asistență primește.

în primele minute.

Stiai asta...

conform experților japonezi:

3 minute, probabilitatea ca o viață să poată fi salvată este de 75%;

    când acest interval crește la 5 minute, probabilitatea scade la 25%;

    după 10 minute persoana nu poate fi salvată.

Cum crezi: Cum putem reduce numărul victimelor și cum putem ajuta pe cei afectați? (acordarea primului ajutor).

Așa e, primul livrat la timp prim ajutor ar putea reduce numărul victimelor cu 1/3.

În lecțiile anterioare, ne-am familiarizat cu structura și funcțiile organelor respiratorii, metode de reglare a sistemului respirator.

Despre ce crezi că vom învăța astăzi în clasă?

Notează subiectul lecției:Capacitatea vitală a plămânilor, măsurarea acesteia. Primul ajutor pentru leziuni respiratorii.

Intrebare problematica:

Puteți acorda primul ajutor în caz de stop respirator?

PP

Colectie

IV .

Studiază n/m:

A). Capacitatea vitală (VC) și măsurarea acesteia flipchart, pagina 62) :

Ce indicatori de sănătate cunoașteți? (test de sânge, puls, tensiune arterială, picioare plate, postură). Astăzi ne vom familiariza cu un alt indicator de sănătate - capacitatea vitală a plămânilor.

capacitate vitala este volumul de aer pe care o persoană îl poate inspira după ce a respirat cel mai adânc.

Capacitatea vitală depinde de sex, vârstă, înălțime, starea de sănătate a unei persoane și alți factori.

Stiai asta...

    în medie, la femei VC este de 2,7 L, iar la bărbați – 3,5 L;

    În timpul somnului, o persoană absoarbe de la 15 până la 20 de litri de O într-o oră 2 ;

    când este treaz, dar culcat, o, mistuire 2 crește cu 1/3;

    la mers - de două ori, când munca usoara- de trei ori, cu cazuri severe de șase sau mai multe ori.

Intensitatea ventilației depinde de activitate fizica, deoarece țesutul de lucru absoarbe oxigenul mai repede.

Lucrați în perechi la sarcini:

Folosind datele din tabel (Anexa nr. 1), analizați indicatorii capacității vitale medii a sportivilor implicați în tipuri diferite sport și răspunde la întrebări:

    De ce diferă valorile medii ale capacității vitale între sportivi?

    Explicați de ce sportivii nu se confruntă cu dificultăți de respirație atunci când efectuează o muncă fizică grea?

(exemplu de răspuns: în curs antrenament fizic BEM poate crește cu 1-2 litri, astfel încât sportivul nu se confruntă cu dificultăți de respirație chiar și atunci când lucrează greu. Porțiuni mari de aer care intră în plămâni în timpul inhalării permit organismului să furnizeze suficient oxigen fără a crește ritmul respirator).

Capacitatea vitală a plămânilor (VC) măsurată cu ajutorul unui dispozitiv -spirometru (flipchart, pagina 62).

(faceți o măsurătoare)

Determinarea capacităţii vitale la şcolarii care utilizează Xplorer GLX, senzor spirometru, echipament de laborator „Sistem respirator” .

(Descriere dată în biologie cuXplorerGLX la p. 151-157). Video.

Pentru severe munca fizica, ventilația plămânilor se realizează datorită unei mai mari adâncimi a respirației. O persoană a cărei capacitate vitală este mică și ai cărei mușchi respiratori sunt slabi trebuie să respire frecvent și superficial. Acest lucru duce la faptul că aerul proaspăt rămâne în căile respiratorii și doar o mică parte din acesta ajunge la plămâni. Ca urmare, țesuturile primesc o cantitate nesemnificativă de oxigen, iar persoana nu poate continua să lucreze.

Intrebare problematica:

Dar nu toată lumea face sport; există alte modalități de a crește capacitatea vitală? (de exemplu, exerciții de respirație).

B). Exerciții de respirație (flipchart, pagina 63).

Să facem cunoștință cu gimnastica Strelnikova (Anexa nr. 2) care arată două exerciții, școlarii repetă după profesor.

Exerciții de respirație de Strelnikova

    ajută în tratamentul bolilor cronice ale sinusurilor, bronhiilor și plămânilor, inclusiv pneumonia și astmul;

    activat la efectuarea exercitiilor forte imunitare corp;

    Gimnastica vă permite să dezvoltați flexibilitatea și plasticitatea datorită activității aproape tuturor grupelor musculare în procesul de efectuare a exercițiilor;

    metabolismul oxigenului este activat în toate țesuturile corpului, ceea ce contribuie la normalizarea și optimizarea activității sale în ansamblu.

ÎN). Primul ajutor pentru afectarea căilor respiratorii: corpi străini în căile respiratorii, înec, sufocare, acoperire cu pământ.

Unele boli provoacă probleme de respirație.

Stiai asta

oprirea respirației timp de 4-5 minute sau mai mult duce inevitabil la moarte.

Prin urmare, fiecare persoană ar trebui să poată acorda primul ajutor în caz de stop respirator din cauza unei boli respiratorii sau ca urmare a unui accident.

Folosind Anexa nr. 2, notați cauzele obstrucției căilor respiratorii sub forma unui grup:

1.​ Limbajul (în stare inconștientă).

2. Corpul străin este cea mai frecventă cauză de obstrucție a căilor respiratorii la copii.

3. Trauma - încălcarea anatomiei, sângelui, fragmentelor de dinți.

4. Intoxicatia cu monoxid de carbon.

5. Edemul laringelui (comprimarea corzilor vocale) prin arsuri termice sau chimice, sufocare.

6. Neoplasme maligne ale laringelui (tumori)

Lucrați în grup la misiunea (flipchart, pagina 64) :

Folosind Anexa nr. 2, studiați materialul, discutați în grupuri, copiați din tabel despre obstrucția propusă a căilor respiratorii și vorbiți în fața clasei:

grupa 1:

Cauze și prim ajutor pentru pătrunderea corpurilor străine în tractul respirator și sufocare.

Grupa 2:

Cauze și prim ajutor pentru înec sau acoperire cu pământ.

Grupa 3:

Cauze și prim ajutor pentru leziuni electrice(flipchart, pagina 66) .

G). Respirația artificială și compresiile toracice (flipchart, pagina 65) :

(explicația profesorului)

  1. Motivul retinerii respirație artificială – nu există respirație sau

încălcat în așa măsură încât amenință viața victimei.

2. Respiratie artificiala - o măsură de prim ajutor de urgență pentru înec, sufocare, electrocutare, căldură și insolaţie, pentru unele otrăviri.

În caz de deces clinic, adică în absența respirației spontane și a bătăilor inimii, respirația artificială se efectuează simultan cu masajul cardiac. Durata respirației artificiale depinde de severitatea tulburărilor respiratorii și ar trebui să continue până când respirația independentă este complet restabilită. Când apar primele semne de moarte, de ex. pete cadaverice, respirația artificială trebuie oprită.

Dintre toate metode cunoscute respirație artificială care nu necesită dispozitive speciale, cea mai eficientă și accesibilă metodă este în prezent recunoscută drept „gură la gură” sau „gură la nas”.

3. Pregătirea pentru respirație artificială:

    Victima trebuie să fie întinsă pe spate, hainele care împiedică respirația și circulația sângelui să fie descheiate și o pernă de îmbrăcăminte să fie plasată sub omoplați;

    stai în dreapta victimei, pune mâna dreaptă sub gâtul lui, pune mâna stângă pe frunte și înclină-i capul înapoi, astfel încât gâtul și bărbia să fie aliniate (de obicei când capul este aruncat înapoi, gura se deschide spontan. );

    dacă fălcile victimei sunt strânse strâns, împingeți-le afară maxilarul inferior cu degetele mari ale ambelor mâini, astfel încât incisivii inferiori să fie în fața celor de sus, sau deschideți fălcile cu un obiect plat (mânerul unei linguri etc.);

    cu degetul învelit într-o batistă, tifon sau cârpă subțire, eliberați gura victimei de mucus, vărsături și proteze dentare;

4. Efectuarea respirației artificiale.

pentru a efectua respirație artificială

    Gura sau nasul victimei pot fi acoperite cu o batistă curată sau cu tifon;

    salvatorul respiră adânc (aproximativ 1 s);

    acoperă gura întredeschisă a victimei cu buzele;

    strângereaîși dă nasul cu degetele, face o expirație energică timp de aproximativ 2 secunde), suflând aer în tractul respirator și plămânii victimei. Se fac 12-15 lovituri pe minut; volumul de aer suflat la un moment dat este de 1 - 1,5 litri, suficient pentru a stimula centrul respirator al plămânilor, până la un ritm ritmic și suficient. respirație adâncă sau înainte de sosire lucrătorii medicali, care transferă victima la respirație hardware-manuală sau hardware-automată.

5. Masaj cardiac indirect.

Masaj cardiac indirect legume şi fructeîn timpul stopului cardiac , caracterizat de:

    paloare sau cianoză a pielii;

    lipsa pulsului în arterele carotide;

    pierderea conștienței;

    oprirea sau tulburarea respirației (respirații convulsive).

Efectuarea compresiilor toracice:

    salvatorul plasează palma mâinii drepte pe jumătatea inferioară a sternului (pășind cu două degete mai sus de marginea inferioară), în timp ce ridică degetele;

    își pune palma mâinii stângi deasupra mâinii drepte și apasă, ajutând prin înclinarea corpului;

    presiunea se aplică în rafale rapide care durează cel mult 0,5 s. În 1 minut trebuie să faci 72 de presiuni.

Dacă două persoane oferă asistență, atunci una dintre ele face masaj cardiac indirect, iar cealaltă face respirație artificială. Raportul „respirație – masaj” trebuie să fie de 1:5 și făcut alternativ, pentru a nu crea rezistență suplimentară la aerul suflat la apăsarea pe piept. În timp ce inhalați aer, alternativ: 4-5 presiuni pe piept (în timp ce expirați), apoi o injecție de aer în plămâni (inhalare).

Dacă asistența este oferită de o singură persoană, ceea ce este extrem de obositor, atunci succesiunea manipulărilor se schimbă ușor - după fiecare două injecții rapide de aer în plămâni, se aplică 15 presiuni pe piept. În orice caz, este necesar ca respirația artificială și compresiile toracice să fie efectuate continuu pentru timpul necesar.

Prin urmare,

trebuie să ne amintim:

    Ventilația artificială se realizează atunci când respirația este dificilă sau absentă.

    Se efectuează masaj cardiac indirect dacă pulsul nu poate fi simțit.

De urgență

R
DAR

MK

IP

IP

DAR

R
IP

PP

MK

IP

MK

DAR

Colectie

Lucrați în perechi

Individual

Individual

Lucrați în perechi

Lucru de grup

Colectie

V .

Consolidare

A). Oral (flipchart, pagina 67) :

1.​ De ce trebuie înclinat capul victimei înapoi?înapoi?(astfel încât gâtul și bărbia să formeze o singură linie)

2. Cum vă mențineți igiena personală atunci când efectuați respirația artificială?(Injecția de aer se realizează prin tifon sau o eșarfă)

3.​ De ce trebuie să vă acoperiți nasul când efectuați respirație artificială gură la gură sau gură la nas?

4.​ De ce trebuie să te dai înapoi de la marginea sternului în timpul compresiunilor toracice și cu cât?

5.​ Câți salvatori ar trebui să fie implicați atunci când se efectuează respirația artificială și compresiile toracice?

6.​ Prin câți centimetri trebuie împins sternul?

Deci poți sau nu acorda primul ajutor dacă nu mai respiri?

B). Partea practică (flipchart, pagina 68) :

Situații de exersare a abilităților pentru salvarea victimelor:

Lucrați în grupuri:

grupa 1:

Sasha a încetat să lucreze lampa de birou, a decis să o repare singur, dar a uitat să scoată lampa din priză. Băiatul a deșurubat becul și a început să inspecteze firele, atingând firul. Sasha și-a pierdut cunoștința. Pulsul îi era abia palpabil.

Ce s-a întâmplat?

Care sunt acțiunile tale?

Grupa 2:

Petya și prietenii lui au mers la o baie în râu. Deodată Petya a dispărut sub apă. Băieții l-au tras la țărm, dar nu avea semne de viață.

Ce s-a întâmplat?

Care sunt acțiunile tale?

Ce concluzii și sfaturi se pot trage din analiza acestei situații?

Grupa 3:

Masha mânca un măr și îi spunea râzând prietenei ei o poveste amuzantă din viața ei de școală. Deodată a început să se sufoce.

Ce s-a întâmplat?

Care sunt acțiunile tale?

Ce concluzii și sfaturi se pot trage din analiza acestei situații?

PP
De urgență

Frontal

Lucru de grup

VI .

Rezumând

Lecția noastră se apropie de sfârșit. Cred că ne-am îndeplinit sarcinile.

Evaluarea muncii de grup.

Cred că principalul rezultat al lecției noastre nu sunt notele pe care le-ați primit, ci abilitățile pe care le puteți aplica într-o situație dificilă de viață.

Individual

VII.

De casă

exercițiu

(flipchart, pagina 69) :

învață notițe,

raspunde in scris la intrebare:

De ce este necesar să instruim întreaga populație cu privire la modul de furnizare

primul pre-medicalAjutorla victime?

Individual

VIII.

Reflecţie

(flipchart, paginile 70 -72) :

    Astăzi la clasă am învățat...

    Prin munca mea în clasă am...

    Lecția m-a făcut să mă gândesc la...

    Și mai ales m-am descurcat...

    Am realizat ca...

Termină blocul de lecții despre sistemul respirator Vreau, în cuvintele lui D. Dewey:

Omule, pe bune

gândire, trage din

nu mai putine greseli

cunoștințe decât din succesele lor.

Individual

Literatură și Internet - surse (flipchart, pagina 73) : :

    Alimkulova R. Biologie. Almaty: „Atamura”, 2008. - 288 p.

    Bogdanova T.L., Solodova E.A. Biologie. Director. M.: „AST – PRESS”. 2001 - 815 p.

    Zverev I.D. O carte de citit despre anatomia umană, fiziologie și igienă. M.: „Iluminismul”, 1978. -239 p.

    Lipchenko V.Ya., Samusev R.P. Atlas de anatomie umană normală. M.: „Medicina”, 1988. -320s.

    Rezanova E.A., Antonova I.P., Rezanov A.A. Biologia umană în tabele și diagrame. M.: „Publicat – Şcoală”, 1998. - 204s.

    „Manual electronic de biologie. clasa a VIII-a” (Volkova T.V.,ISBN 978-601-7438-01-2),

    www. yandex. ru-căutare – imagini

    www. imfan. kz < http:// www. imfan. kz> - site-ul web personal al profesorului de biologie Ratushnyak N.A.

    www. kiwi. kz < http:// www. :// Atlet

    Indicatori de capacitate vitală, ml

    Halterofiler

    4000

    Fotbalist

    4200

    gimnastă

    4300

    Înotător

    4900

    Vâslaş

    5500

    Cererea nr. 2:

    Exerciții de bază exerciții de respirație Strelnikova:

    1. "Palme" (exercițiu de încălzire).

    Stăm drepti, arătându-ne palmele. În acest caz, brațele sunt coborâte până la coate de-a lungul corpului.

    La fiecare inhalare, ne strângem palmele în pumni, de parcă am încerca să apucăm ceva. Doar mâinile se mișcă.

    Respirăm 4 scurte zgomotoase prin nas, de parcă adulmecăm ceva. Expirăm arbitrar - pe gură sau pe nas. După o serie de respirații, odihnește-te 3-5 secunde, apoi încă o serie de 4 respirații. În total, trebuie făcute 96 (în tehnică acest număr se numește „sute”): un total de 24 de ori, câte 4 respirații fiecare.

    „Epoleți”

    Ne stăm drept, cu brațele de-a lungul corpului, mâinile strânse în pumni. La fiecare inhalare, ne strângem pumnii brusc, ca și cum am împinge ceva departe de noi spre podea.

    Facem 8 respirații scurte și zgomotoase fără oprire, apoi ne oprim (odihnește) și repetă exercițiul (12 repetări în total).

    "Pompa »

    Ne ridicăm drept, ușor depărtați, cu brațele atârnând liber. Ne aplecăm ușor înainte, rotunjindu-ne spatele. Gâtul este relaxat, capul este coborât liber în jos. Când ne aplecăm, respirăm scurt pe nas, de parcă am inspira aroma unei flori. Pe măsură ce expirăm, ne îndreptăm.

    La fel ca în exercițiul anterior, facem 8 respirații scurte zgomotoase fără oprire, apoi ne oprim (odihnește) și repetă exercițiul (12 repetări în total).

    Anexa nr. 3:

    Tulburări de respirație

    Prim ajutor

    Pătrunderea corpurilor străine în tractul respirator:

      introducerea unui obiect (de exemplu, un mazăre, o pietricică) în nas;

      obiect străin care pătrunde în laringe

    Ciupiți-vă nara liberă și încercați să suflați obiectul străin.

    Un obiect străin care intră în laringe este însoțit de o tuse severă.

    Dacă tusea nu ajută, poți să te lovești de mai multe ori pe spate.

    Sufocare

    când limba se scufundă (de obicei în timpul leșinului)

    Deschideți gura și trageți limba înainte sau schimbați poziția capului.

    E bine să-l adulmeci amoniac– aceasta stimulează centrul respirator și ajută la restabilirea respirației.

    3.

    Acoperire cu pământ

    După îndepărtarea de pe moloz, este necesar să restabiliți respirația: curățați gura și nasul de murdărie și începeți respirația artificială și compresiile toracice.

    4 .

    Înec

    Examinați cavitatea nazală și bucală.

    Îndepărtați nisipul și obiectele străine.

    Așezați victima cu fața în jos pe coapsa genunchiului îndoit al salvatorului, astfel încât capul să atingă solul.

    Aplicați presiune fermă și ritmică pe spatele victimei.

    După ce respirația a fost restabilită, încălziți victima: frecați cu alcool, înfășurați în haine calde, dați o băutură fierbinte.

    Copiii mici sunt ridicați de picioare.

    5.

    Leziuni electrice:

    a) electrocutare

    b) fulgerul

    Opriți sursa de alimentare.

    Respirație artificială și masaj cardiac indirect.

    După ce respirația a fost restabilită, dați victimei o băutură fierbinte.

10673 0

Pneumonie acută

Pneumonie acută - boala generala organism cu implicare primară în procesul inflamator al părții respiratorii a plămânilor. Aceasta este o boală foarte frecventă, cu o rată a mortalității destul de ridicată (în special în rândul pacienților vârstnici și senili). Din punct de vedere etiologic pneumonie acută pot fi asociate cu bacterii (pneumococ, stafilococ, streptococ, Friedlander etc.), viruși, micoplasme, rickettsie, precum și expunerea la factori chimici și fizici.

În patogeneza lor, un rol semnificativ îl joacă întreruperea reactivității imunologice a organismului, drenajul și functie de protectie căile respiratorii; în unele cazuri, exogenul (patogenul patogen) are o importanță capitală, în altele - căile endogene (activarea microflorei endogene pe fondul scăderii reactivității macroorganismului) ale bolii. Există pneumonii lobare, focale și interstițiale.

Pneumonie lobară

Este picant infecţie, caracterizată prin afectarea unui (uneori mai mult) lob al plămânului sau a unei părți semnificative a acestuia de către fibrinos proces inflamatorși un fel de flux ciclic. Agentul cauzal este pneumococul patogen. În cazuri tipice, boala începe acut cu frisoane (în 80%), promovare rapidă temperatura - până la 39-40°C, dureri în piept la respirație, dureri de cap și mai rar - vărsături. Când pleura bazală este afectată, durerea este localizată în regiunea epigastrică (mai rar în cea iliacă).

Un semn precoce este tusea, mai întâi cu spută vâscoasă de natură mucopurulentă dificil de tusit, apoi dobândind un aspect roșu sau ruginit. În timpul unei examinări obiective, pacientul ia adesea o poziție forțată (de obicei pe partea dureroasă), fața este hiperemică (mai semnificativ pe partea dureroasă), buzele sunt adesea erupții cutanate herpetice, mucoasele au o nuanță albăstruie, sclera este icterică. Respirația este superficială, până la 30-40 pe minut.

Pulsul este crescut – până la 110-120 bătăi/min, uneori aritmic (extrasistolă); tensiunea arterială este adesea redusă. Limitele tocității cardiace relative pot fi extinse în diametru, tonurile sunt înfundate și adesea există un suflu sistolic la vârf. ECG prezintă semne de suprasolicitare a inimii drepte, deplasarea segmentului ST, modificări ale undei T; apar tulburări de ritm și conducere.

Modificările fizice ale sistemului respirator depind de localizarea și extinderea leziunii, precum și de fază proces patologic. În prima zi a bolii, se detectează o scurtare a sunetului de percuție cu o nuanță timpanică peste zona afectată, respirația este slăbită cu o expirație crescută, se aude adesea crepitus și se aud zgomote umede (cu bule fine) într-un interval limitat. zonă.

În zilele următoare, sunetul de percuție devine plictisitor, respirația devine bronșică o cantitate mare rafale umede, zgomotul de frecare pleurală este adesea detectat, bronhofonia este intensificată. În stadiul de rezoluție a bolii, respirația devine aspră (și mai târziu veziculoasă), apare crepitul final, scade numărul de rale umede, matitatea devine mai puțin intensă, bronhofonia se normalizează.

Pneumonia lobară atipică apare după cum urmează:

  • la copii începe acut, dar fără frisoane, stare generală sever din cauza intoxicației severe; adesea dureri abdominale, asemănătoare unui atac de apendicită;
  • la persoanele în vârstă se caracterizează printr-o stare generală severă, cu o creștere moderată a temperaturii și date fizice reduse;
  • alcoolicii au curs sever cu delir (până la o imagine de delirium tremens);
  • la pacienții cu localizare apicală - o evoluție severă cu date fizice foarte slabe.
Complicatii: pleurezie exudativă, formare de abcese, cardită (endo-, perimiocardită), meningita purulenta, glomerulonefrită, colaps sau șoc infecțios-toxic, edem pulmonar.

Diagnosticul diferențial se realizează cu pneumonie focală (confluentă), pneumonie Friedlander, pleurezie exudativă, pneumonie lobară tuberculoasă.

Îngrijire de urgenţă: 1) la dureri severe- 2-4 ml soluție 50% de analgin sau 5 ml baralgin cu 1 ml soluție 1% difenhidramină intramuscular; 2) subcutanat sau intravenos 2 ml cordiamină sau 2 ml soluţie de sulfocamphocaină 10%; în stare gravă - 0,5 ml soluție 0,05% de strofantină sau 1 ml soluție 0,06% de corglicon intravenos; 3) oxigenoterapie; 4) cu o scădere bruscă tensiune arteriala-picurare intravenoasa a 200-400 ml poliglucina si 100-200 ml hidrocortizon (sau 60-120 mg prednisolon, sau 4-8 mg dexametazona).

Pacientul trebuie dus de urgență (întins, pe targă) la secția de pneumologie. Dacă internarea nu este posibilă, ar trebui să începeți terapie antibacteriană(sub supravegherea unui medic local). Antibioticele sunt cele mai eficiente pentru pneumonia lobară seria penicilinei(inainte de administrare ar trebui sa afli istoricul alergiei si sa faci un test intradermic de sensibilitate la penicilina).

Pneumonia lui Friedlander

Agentul cauzal este Klebsiella. Afectează în principal bărbații în vârstă care suferă de alcoolism sau orice debilitant boala cronica. Începe acut cu frisoane, dureri în lateral și tuse. Febra este constantă sau remitentă și poate fi absentă la persoanele în vârstă. Sputa este vâscoasă și adesea pătată de sânge. Datele fizice sunt adesea limitate (respirație slăbită, cantitate moderată de rafale umede), iar cursul bolii este sever. Prognosticul este grav, mortalitatea este mare.

Metoda de tratament este aceeași ca și pentru pneumonia lobară, dar trebuie avut în vedere faptul că sulfonamidele și medicamentele peniciline sunt ineficiente pentru pneumonia Friedlander; este necesar să se utilizeze antibiotice cu spectru larg (zeporină, kanamicină etc.).

Pneumonia focală este mai puțin severă și rareori necesită măsuri de urgență.

Bronșiolită acută

Apare la copii, vârstnici și persoane slăbite. Procesul patologic se bazează pe inflamarea membranei mucoase a bronhiolelor cu umflare și necroză, blocarea lumenului bronhiolelor cu exudat inflamator, perturbarea ventilației plămânilor. Debutul bolii poate fi precedat de traheobronșită acută. Pacienții sunt entuziasmați, ocupă o poziție semi-șezând în pat, fața este umflată, există cianoză cu o nuanță cenușie și acrocianoză.

Dificultăți de respirație de până la 40 de respirații pe minut. Respirația este superficială, tusea este rară, cu spută mucopurulentă dificil de tusit. La percuție, există un sunet pulmonar cu o tentă timpanică, excursie limitată a plămânilor. Pe fundalul respirație grea se aud şuierate ude şi uscate. Insuficiența respiratorie este adesea însoțită de insuficiență cardiacă (datorită presiunii crescute în circulația pulmonară).

Inima este mărită în dimensiune, tonurile sunt înfundate, accentul celui de-al doilea ton este pe artera pulmonară. Tahicardie - 100-140 bătăi/min. Există o mărire a ficatului, umflarea picioarelor. Cursul bolii este sever. Dacă în 2-3 zile nu este posibilă îmbunătățirea funcției de drenaj a bronhiilor, prognosticul este extrem de nefavorabil (decesul apare odată cu progresia insuficienței cardiace pulmonare acute).

Îngrijire de urgenţă: 1) strict odihna la pat; 2) oxigenoterapie (40% amestec de oxigen și aer); 3) 0,25-0,5 ml soluție de strofantină 0,05% amestecată cu 10 ml soluție de glucoză 5% intravenos lent (precum corglicon, digoxină); 4) 10 ml soluție de aminofilină 2,4% intravenos lent pe glucoză (sau picurare); 5) expectorante (hidrat de terpină, inhalare soluție de bicarbonat de sodiu 2%, tripsină etc.); 6) antibiotice (penicilina, ceporina); 7) prednisolon în doză de 30-60 mg intravenos; 8) diuretice (furasemid, uregit); 9) spitalizare de urgență în secția terapeutică (pneumologie).

Astm bronsic

Astmul bronșic este o boală cronică, recurentă, de natură alergică sau infecțio-alergică, manifestată clinic prin atacuri de sufocare. În rândul populației orașelor din țările dezvoltate, incidența este de 1-2% sau mai mult. Patogenia astmului bronșic se bazează pe reactii alergice tipuri imediate și întârziate. În reacția antigen-anticorp, substanțe active-serotonină, histamină, bradikinină etc. se dezvoltă diimunoglobulinemia (crește conținutul de IE și scade conținutul de IA și IG). În timpul unui atac de sufocare, apar bronhospasm, hipersecreție și umflare a mucoasei bronșice.

Tabloul clinic al unui atac de astm bronșic este destul de tipic: sufocarea apare adesea brusc, pe timp de noapte (uneori precedată de tuse, strănut, curge nasul); pacientul ia o poziție șezând forțat. Pieptul este în poziție inspiratorie; De remarcate sunt dificultățile de expirare, respirația zgomotoasă, șuierătoare și adesea albastrul buzelor, obrajilor și vârfului nasului. La începutul unui atac, sputa este dificil de separat; pare groasă, vâscoasă și ușoară. La percutarea pieptului, se aude un sunet cutie, mobilitatea marginilor inferioare ale plămânilor este limitată.

În timpul auscultației, pe fondul respirației slăbite, respirația șuierătoare este detectată atât la inspirație, cât și, mai ales, la expirație. Zgomotele inimii sunt înăbușite, pulsul este frecvent. Tensiunea arterială crește adesea. Pe ECG în timpul unui atac: o undă P mărită, ascuțită, lărgită în derivațiile standard II și III. Durata atacului variază: de la câteva minute la câteva ore. Sfârșitul atacului este marcat de aspect cantitate mare spută, restabilirea respirației, reducerea cantității de respirație șuierătoare și semne de emfizem.

Cu toate acestea, în unele cazuri atacul nu se oprește și se transformă într-o stare de astm. Aceasta este o condiție de sufocare, care este cauzată de o încălcare persistentă și pe termen lung a obstrucției bronșice, care nu este supusă metodelor convenționale de tratament pe termen lung (mai mult de o zi). Principalele cauze ale atacului sunt umflarea membranei mucoase a bronhiolelor, îngroșarea sputei și excreția afectată; spasmul are o importanță secundară musculatura neteda bronhii. Exacerbarea astmului poate contribui la apariția astmului bronșită cronică, retragerea hormonilor glucocorticoizi, administrarea de somnifere, utilizarea nesistematică a medicamentelor simpatomimetice.

Un punct esențial este apariția unei blocări profunde a structurilor beta-adrenergice ale mușchilor netezi ai bronhiilor și blocarea lumenului acestora cu spută vâscoasă. Ca rezultat, se dezvoltă acidoză de gaz și metabolică, hipovolemie și concentrație crescută de sodiu în sânge. Acest lucru se întâmplă pe fondul rezistenței structurilor adrenergice ale plămânilor la simpatomimetice.

Pe baza severității, există 3 etape ale stării astmatice:

Etapa I- stadiul de rezistență formată la simpatomimetice (stadiul de absență a tulburărilor de ventilație sau stadiul de compensare). Pacienții sunt conștienți; Se observă dificultăți de respirație expiratorie, tahipnee până la 40 bpm, acrocianoză, transpirație, tahicardie moderată; Tensiunea arterială poate fi ușor crescută. Se aude respirații grele peste plămâni, împotriva cărora sunt detectate războaie uscate împrăștiate (în cantitate relativ mică). Cantitatea de spută este redusă. Această etapă este reversibilă, dar moartea poate apărea din cauza utilizării repetate a medicamentelor simpatomimetice.

Etapa II- stadiul decompensarii (stadiul tulburarilor de ventilatie progresiva). Conștiința este păstrată. Pacienții sunt entuziasmați sau... dimpotrivă, sunt apatici. Cianoză severă a pielii și a mucoaselor, vene umflate, față umflată. Respirația este zgomotoasă, cu participarea mușchilor auxiliari, scurtarea bruscă a respirației. Plămânii sunt emfizematoși. pe fondul unei respirații puternic slăbite, se aude o cantitate mică de șuierătură uscată; Există zone în care respirația nu se aude deloc. Această etapă este foarte periculoasă din punct de vedere prognostic și necesită inițiere imediată. terapie intensivă.

Etapa III- stadiul de coma hipercapnica si hipoxicala. Caracterizat prin dezorientare, delir, letargie etc. în cele din urmă, pierderea completă a conștienței. Coma se dezvoltă adesea lent, mai rar - rapid. Respirația este superficială, slăbită brusc. Prognosticul este foarte dificil.

Toți pacienții cu statut astmatic necesită spitalizare imediată în secția de terapie intensivă (în decubit, pe o targă cu capul ridicat).

Un atac de astm bronșic trebuie diferențiat de varianta bronhospastică a astmului cardiac, care se dezvoltă adesea la persoanele în vârstă, la pacienții cu CHD sau infarct miocardic (mai ales pe fondul bronșitei cronice).

Măsurile de tratament de urgență includ:

  • măsuri care vizează ameliorarea bronhospasmului (stimulatori ai receptorilor beta-adrenergici, aminofilină);
  • utilizarea decongestionantelor (glucocorticoizi) medicamente hormonale, inhibitori ai enzimelor proteolitice);
  • igienizarea arborelui traheobronșic (pentru statutul astmatic);
  • oxigenoterapie și ventilație mecanică;
  • corectarea metabolismului.
Pentru a ameliora un atac de astm bronșic, inhalarea de simpatomimetice este cel mai des folosită astăzi. Salbugamol (Ventolin) este un stimulator al receptorilor adrenergici B2 bronșici și nu provoacă tahicardie sau hipertensiune arterială. Pentru a opri un atac, 1-2 respirații ale medicamentului sunt de obicei suficiente. Berotec (fenoterol) are un efect bronhodilatator puternic, acțiunea sa este destul de selectivă. Uneori poate provoca tremor muscular.

Alupent sau astmapent (orciprenalina) sunt de asemenea utilizate pe scară largă, producând un efect bronhodilatator bun (3-4 pufuri de 0,75 mg, precum și subcutanat intramuscular cu 1-2 ml soluție 0,05% sau intravenos cu 1 ml soluție 0,05% încet, în reproducere). Trebuie avut în vedere faptul că medicamentul poate provoca tahicardie, precum și o creștere paradoxală a bronhospasmului în timpul utilizării altor agonişti adrenergici. Izoprenalina (izopropilnorepinefrină, izoproterenol, isuprel, euspiran, novodrin, isadrin) stimulează receptorii adrenergici B1 și B2.

Împreună cu un efect bronhospastic pronunțat, provoacă tahicardie (pe fondul hipoxiei, este posibilă dezvoltarea aritmiilor). Adrenalina, care excită nu numai receptorii B, ci și receptorii a, este rar utilizată din cauza riscului de efecte secundare(hipertensiune, tahicardie, aritmii): în lipsa contraindicațiilor se administrează subcutanat 03-05 ml soluție 0,1%. Eufillin are un efect bronhodilatator de încredere. care se administrează intravenos la 10 ml soluţie 2,4% amestecată cu 10 ml soluţie glucoză 40% timp de 3-5 minute.

Pacienții cu un atac oprit de astm bronșic cu anterior diagnostic stabilit nu sunt supuse spitalizare de urgenta, dar persoanele cu un atac primar ar trebui spitalizate.

Tratament de urgență pacienții cu status astmatic începe (și continuă în timpul transportului) cu administrarea intravenoasă prin picurare a 15-20 ml soluție de aminofilină 2,4% și 60-90 mg prednisolon amestecat cu 500 ml soluție de glucoză 5%. În lipsa contraindicațiilor se administrează 5 mii de unități. heparină (în continuare doza zilnica este de 20 de mii de unități). Terapia cu prednisolon continuă în spital (doza zilnică poate ajunge la 10 mg/kg).

Terapia cu oxigen este utilizată încă de la începutul acordării de îngrijiri pacienților cu status astmatic (folosind dispozitivele KI-3, KI-4 sau prin orice dispozitiv pentru anestezie prin inhalare, oxigenul este furnizat într-un amestec egal cu aerul cu presiune finală de expirație pozitivă ).În caz de depresie respiratorie este necesară o tranziție pentru ventilația auxiliară. O indicație directă pentru trecerea la ventilația mecanică în stadiul prespital este starea astmatică în stadiul III - comă hipercapnică și hipoxemică.

În etapa prespitalicească este de preferat să se efectueze ventilație mecanică manual folosind dispozitive precum RDA sau DP-10 (sac AMBU), în timp ce frecvența respiratorie scade treptat - la 12-16 pe minut. Trebuie amintit că ventilația mecanică la astfel de pacienți poate fi complicată de pneumotoraxul de tensiune.

Toți pacienții cu statut astmatic au nevoie spitalizare urgentă la sectia de terapie intensiva si resuscitare, pentru care se apeleaza la echipe de terapie intensiva sau echipe de SP specializate.

B.G. Apanasenko, A.N. Nagnibeda

Cei care au nevoie de asistență de urgență sunt edem alergic(Edemul Quincke, sinonim: angioedemul este o reacție alergică dependentă de histamină de tip imediat, caracterizată prin dezvoltarea bruscă la o persoană a edemului limitat sau difuz al țesutului adipos și al membranelor mucoase; cel mai adesea observat pe buze, frunte, obraji, pleoape , părțile dorsale ale picioarelor și în laringe.

" data-tipmaxwidth="500" data-tiptheme="tipthemeflatdarklight" data-tipdelayclose="1000" data-tipeventout="mouseout" data-tipmouseleave="false" class="jqeasytooltip jqeasytooltip4" id="jqeasytooltip4" title=" Edemul lui Quincke">отек Квинке), приступ брон­хиальной , дыхательная Недостаточность, -и; ж. Глубокое нарушение функций какого-л. органа, вызывающее негативные последствия для организма в целом, напр., сердечная недостаточность!}

" data-tipmaxwidth="500" data-tiptheme="tipthemeflatdarklight" data-tipdelayclose="1000" data-tipeventout="mouseout" data-tipmouseleave="false" class="jqeasytooltip jqeasytooltip11" id="jqeasytooltip11" title=" Insuficiență">недостаточность , сопровождающая .!}

Edemul lui Quincke (edem alergic)

Edemul lui Quincke- umflarea rapidă a pielii, a țesutului subcutanat, a membranei mucoase Formațiuni care acoperă organe și cavități și secretă diverse secreții. Membranele sunt formate din epiteliu și țesuturile adiacente. Există membrane mucoase (tractul gastrointestinal, trahee, bronhii, laringe, uter etc.), care sunt formate din trei straturi (epiteliu, țesut conjunctiv și muscular). Membranele mucoase creează o suprafață extinsă de absorbție și îndeplinesc o funcție de protecție a vaselor de sânge și limfatice.

" data-tipmaxwidth="500" data-tiptheme="tipthemeflatdarklight" data-tipdelayclose="1000" data-tipeventout="mouseout" data-tipmouseleave="false" class="jqeasytooltip jqeasytooltip1" id="jqeasytooltip1" title=" Cochilii">оболочки!} procedează sever, răspândindu-se la гортань!}și sufocare pronunțată.

Motivele sunt variate: ereditate, diverse infectii, alimente și medicamente аллергены!} si etc.

Semne

Boala începe cu " tuse lătrătoare„, răgușeală, dificultăți la inspirație și expirare, apariția unei respirații intermitente și superficiale frecvente. Fața devine albăstruie. Moartea apare din cauza sufocării.

Prim ajutor

Ar trebui să înceapă cu apelarea imediată a unei ambulanțe, eliminarea cauzei (dacă este un alergen), scăparea de îmbrăcăminte restrictivă, asigurarea unui aflux de aer proaspat, aplicând o compresă rece pe locul umflăturii, instilând naftizină sau Nazivin în nas, calmând pacientul. Înainte de sosirea ambulanței, puteți administra o fiolă de difenhidramină sau suprastină. Este permisă inhalarea de salbutamol, alupent, beretek sau alte medicamente utilizate pentru criza de astm.

Respirator eșec

Acest furnizarea insuficientă de oxigen a țesuturilor; pl. Biol. Sisteme de celule predominant omogene și produsele lor metabolice, similare ca origine și structură, care îndeplinesc aceleași funcții într-un organism animal sau vegetal (de exemplu, tegumentar, de susținere etc.), care includ țesut muscular, țesut conjunctiv, epiteliu, țesut nervos , țesuturi conducătoare ale plantelor etc.

" data-tipmaxwidth="500" data-tiptheme="tipthemeflatdarklight" data-tipdelayclose="1000" data-tipeventout="mouseout" data-tipmouseleave="false" class="jqeasytooltip jqeasytooltip19" id="jqeasytooltip19" title=" Țesături">ткани !} asociate cu probleme de respirație. Adesea apare ca o Complicație, -I; mier O boală care se dezvoltă după sau în timpul unei alte boli, uneori dezvoltându-se într-o formă mai severă, deteriorare cauzată de medicamente, intervenții chirurgicale, leziuni etc., de exemplu, stenoza mitrală se poate dezvolta ca o complicație a amigdalitei streptococice netratate

" data-tipmaxwidth="500" data-tiptheme="tipthemeflatdarklight" data-tipdelayclose="1000" data-tipeventout="mouseout" data-tipmouseleave="false" class="jqeasytooltip jqeasytooltip8" id="jqeasytooltip8" title=" Complicație">осложнение при крупоз­ной пневмонии.!}

Semne

O astfel de pneumonie se dezvoltă brusc, cu o creștere bruscă a temperaturii la 40 ° C, se observă o slăbiciune severă, jumătate din piept rămâne în urmă la respirație și se observă durere. Odată cu dezvoltarea insuficienței respiratorii, respirația devine superficială, frecvența mișcărilor respiratorii ajunge la 25 pe minut sau mai mult.

Prim ajutor

Este necesară spitalizarea imediată. Pot fi necesare măsuri de resuscitare. Pentru a atenua starea, este necesar să se asigure un aflux de aer proaspăt, poziție confortabilă cu capul patului ridicat, scoateți hainele strâmte.

Atac bronșică astm

Criza de astm este o complicație a astmului bronșic, caracterizată prin apariția unui spasm acut și umflarea bronhiilor, care provoacă sufocare și moarte.

Semne

Se manifestă ca un atac de sufocare cu șuierat șuierător audibil la distanță. Uneori, un atac este precedat de un nas care curge, mâncărime și; m. O senzație de gâdilatură dureroasă iritație a pielii, provocând nevoia de zgâriere a zonei iritate.

" data-tipmaxwidth="500" data-tiptheme="tipthemeflatdarklight" data-tipdelayclose="1000" data-tipeventout="mouseout" data-tipmouseleave="false" class="jqeasytooltip jqeasytooltip6" id="jqeasytooltip6" title=" Mâncărime">зуд в носоглот­ке, сухой Безусловный рефлекс, обеспечивающий очищение дыхательных путей от различных посторонних веществ, попавших в них извне. Начальной фазой К. является глубокий идох, после которого следует напряженный выдох, как правило, через рот. Струей воздуха извлекается слизь и скопление чужеродных элементов (мокроты). В зависимости от наличия мокроты, различают сухой и мокрый кашель.!}

" data-tipmaxwidth="500" data-tiptheme="tipthemeflatdarklight" data-tipdelayclose="1000" data-tipeventout="mouseout" data-tipmouseleave="false" class="jqeasytooltip jqeasytooltip0" id="jqeasytooltip0" title=" Tuse">кашель , чувство давления за грудиной.!}

Prim ajutor

Include aceleași activități ca și angioedem. Cu toate acestea, pacienții cu astm bronșic au adesea un inhalator cu ei, așa că este necesar să-i ajutați să utilizeze medicamentul. Este necesar să se asigure un flux de aer proaspăt, o poziție confortabilă și să se liniștească pacientul. În cazul unui atac prelungit, ar trebui să chemați o ambulanță.

2024 nowonline.ru
Despre medici, spitale, clinici, maternități